DunyaPOP.com - Dünya Pop Müzik Klipleri
Türk Silahlı Kuvvetleri, Mehmetçik VakfıHaifa Wehbe

Arapça
Aline Khalaf
Arwa
Brigitte Yaghi
Cheb Mami
Haifa Wehbe
Nancy Ajram

Bulgar Çalga

Hintçe

Japon Pop

Kore Pop

Moğolca

Özbekçe

Rusça
Haifa Wehbe
Haifa Wehbe   Haifa Wehbe (Hayfa Vehbe) Lübnan'lı şarkıcı, model ve film yıldızı. Doğum tarihi 10 Mart 1976
   Lübnanlı bir baba ve Mısırlı bir annenin çocuğu olarak dünyaya gelen Wehbe, Miss Lübnan güzellik yarışmasında ikinci olarak ünlenip, 2002'de ilk müzik albümü Houwa El-Zaman'ı yayınlamasıyla dikkat çekti. Müziğinin yanında seksi görüntüsü ve fotoğraflarıyla dikkat çekip genel olarak Orta Doğu'nun seks sembolü olarak görülmektedir. Şu ana dek dört stüdyo albümü yayınladı ve 2008'de Pepsi'nin yapımcılığını yükseldiği "Sea of Stars" (Yıldızların Denizi) filmiyle sinemaya atıldı. Wehbe, Arap dünyasının en ünlü kadın şarkıcılarından biri olup, Lübnanlı şarkıcılar arasında en başarılılarından biri olarak görülmektedir. 2006'da People tarafından en güzel 50 insan listesinde yer aldı.

   Wehbe, Güney Lübnan'a yakın küçük bir Şii tarım kasabası olan Mahrouna'da, Lübnanlı bir baba ve Mısırlı bir annenin kızı olarak dünyaya geldi. Kısa bir süre sonra ailesi Beyrut'a taşındı. Wehbe, burada caz ve R&B dinlemeye başladı. Küçük yaşında da mankenliğe adım attı. 16 yaşında Miss Güney Lübnan oldu. Bu nedenle Miss Lübnan yarışmasına katılma hakkı kazansa da 18 yaşında Nadim Anntar ile evlendiği ve Zeineb adında bir kızı olduğu için yarışmadan diskalifiye edildi. Wehbe ayrıca ünlü Arap şarkıcı George Wassouf'un klibinde oynayarak adını duyurdu. 1996'da, yüzden fazla dergiye kapak olmuştu.
   2002'de Wehbe, Houwa El-Zaman (Zamanı Geldi) adlı ilk albümünü yayınladı. İlk single'ı "Agoul Ahwak"ın (Seni Sevdiğimi Söylüyorum) kazandığı popülerliğin yardımıyla ilk albümü büyük bir başarı kazandı.
   Wehbe ikinci albümü Baddi Eesh'i (Yaşamak İstiyorum) 2005 yılının ilk aylarında yayınladı ve ilk single'ı "Ya Hayat Albi" ile bu albüm de büyük başarı kazandı. Lübnanlı politikacı Rafik el-Hariri'ye düzenlenen suikasttan sonra yayınlanan albüme adını veren şarkı "insan haklarının en temelini oluşturan özgürlük" hakkındaydı. Bir sonraki single'ı "Ana Haifa" (Ben, Haifa), bugüne kadarki en başarılı ve ünlü single'ı oldu. 2006'da "Bus al-Wawa" (Öp Bebeği), single'ı yayınlandı. Bu şarkı daha sonra bir Pepsi reklamında kullanıldı. Şarkı ayrıca 2006 yılında Radio Scope ve Sawt Al Musika tarafından yapılan anketlerde 2006 yılının en iyi şarkısı olarak seçildi.
   Temmuz 2005'te, Wehbe, Arap dünyasından 14 ünlü isimle beraber, dünyada canlı yayınlanan Arap reality şov Al-Wadi (Çiftlik (Ünlüler Çiftliği?)'de yer aldı.
   Wehbe, İtalyan televizyon kanalı Rai Uno'nun Roma, Piazza Navona'da düzenlediği konserde yer alarak, bu kanala çıkan ilk Arap sanatçısı oldu. Birçok ünlü isim ve modacının önünde sahne aldı. Wehbe, Arap dünyası dışındaki sanatçılarla da çalıştı. 10 Haziran 2006'da Wehbe, Arap dünyasında rapçi 50 Cent ile düet yapan ilk sanatçıydı. Rapçi'nin Lübnan'daki ilk konserinde Wehbe, 50 Cent'ten önce sahne almıştı. 2006 yazında ise Pepsi ile anlaşan Wehbe, 2006 FIFA Dünya Kupası sırasında yayınlanan Pepsi reklamlarında futbol yıldızı Thierry Henry ile oynadı.
   Wehbe, 2008 yılının başında yapımcılığını Pepsi'nin üstlendiği Sea of Stars (Yıldızların Denizi) filminde Carole Samaha, Ahmad el Sherif, Wael Kfoury, Brigitte Yaghi ve Ruwaida al-Mahrooqi ile oynadı.
   4 Temmuz 2008'de Wehbe, üçüncü albümü Habibi Ana'yı (Aşkım) yayınladı. 15 şarkıdan oluşan albümün çıkış şarkısı "Mosh Adra Astana" oldu. Orta Doğu'daki albüm satışları, Hayfa'nın oyunculuk ve sinema kariyerine odaklanması ve promosyona vakit ayırmaması nedeniyle albümün satışları beklenenden düşük oldu. 2009'da Wehbe, büyük gişe rakamlarına ulaşan Mısır filmi Dokkan Shehata'da oynadı. Filmin yapımcısı Khaled Youssef'tu. Haziran 2009'da yayınlanan film, kısa sürede Orta Doğu'da büyük bir başarıya ulaştı.
   Uzun bir aradan sonra, Wehbe "Baby Haifa" adını verdiği bir çocuk albümü yayınladı. Mart 2010'da yayınlanan albüm Rotana şirketinden yayınlandı. Wehbe, Mısır filmi "Leilet El-Baby Doll" filminde oynamak için anlaşsa da yoğun programı nedeniyle bu proje iptal edildi. Şarkıcı 2011'de prodüktör Muhammad Al Sabki ile başka bir film için çalışmak için anlaştı.
   Nisan 2010'da Wehbe, Fransız DJ David Vendetta'nın albümü Vendetta'da Yama Layali şarkısında yer aldı. Wehbe şu an beşinci stüdyo albümü üstünde çalışmaya devam etmekte. Bir röportajında albümün 2011 yazında yayınlayacağını açıkladı.
(*) Bu yazı Türkçe Wikipedia Haifa Wehbe maddesinden alınmıştır.Haifa Wehbe - Yabn El Halal

Haifa Wehbe - 80 Million Ehsas

Haifa Wehbe - Boos El Wawa

Haifa Wehbe - Fakerny & Ya Hayat Albi

Haifa Wehbe - Ana Haifa

Rusya
Vintage

Güney Kore
BIGBANG

Güney Kore
TVXQ

Bulgaristan
Andrea

Lübnan
Haifa Wehbe

Özbekistan
Shahzoda

Yemen
Arwa

Bulgaristan
Emilia

Güney Kore
T-ARA

Moğolistan
Odnoo

Lübnan
Aline Khalaf

DunyaPOP

DunyaPOP sitesini Facebook'da izleyin!


InnoHosting - High Quality Web Hosting - 24x7 Chat + Phone Support - UK & USA - $4.99
~ w w w . D u n y a P o p . c o m ~

© 2011-2012 DunyaPop.com - Tasarım ve içerik: Selçuk