DunyaPOP.com - Dünya Pop Müzik Klipleri
Türk Silahlı Kuvvetleri, Mehmetçik Vakfı

Arapça

Bulgar Çalga
Andrea
Antonina
Emilia

Hintçe

Japon Pop

Kore Pop

Moğolca

Özbekçe

Rusça

Bulgar Çalga Müziği (Bulgarian Chalga Music)
   Chalga ismi, Türkçe "Çalgı"dan geliyor. Bulgar halk müziğiyle, Arap ve Çingene müzikleri (Roman havası) başta olmak üzere, Türk pop ve arabeski, Romanya Manele, Yunan Laika, Sırp Turbo Folk ve Arnavut müziği gibi tüm Balkan müziklerinin karması diyebiliriz. Klarnet, trompet, akordeon ve davullarla (ya da bunların elektronik olanlarıyla) çalınıyor. Şarkı sözleri genelde eğlence, aşk ve yakın ilişkiler üzerine, neşeli ve oynaklar. Son dönemlerde şarkı sözleri ve kliplerin çoğu cinsellik ve sevişme üzerine olmaya başladı.
   Chalga şu an Bulgaristan'da gençler arasında en çok dinlenen müzik türü. Türkiye'de de Bulgaristan Göçmenleri başta olmak üzere, bu kliplerin de yardımıyla, gittikçe her kesimce tanınan ve yayılan bir müzik türü haline geliyor.

Andrea
Andrea
Antonina
Antonina
Emilia
Emilia
Bulgaristan BayrağıBulgaristan (Bılgariya)
Dünyada Bulgaristan'ın yeri   Bulgaristan, Türkiye'nin kuzey-batısında, Edirne ve Kırklareli illeri ile sınırı olan komşumuz.
7.5 milyonluk ülke, toprak bakımından da Türkiye'den 7 kat küçük. Doğusunda Karadeniz, kuzeyde Romanya, batıda Sırbistan ve Makedonya ile güneyde Türkiye ve Yunanistan'la komşu.
   Ülkenin batısında kalan Başkent Sofya aynı zamanda 1 milyon 300 bin kişinin yaşadığı en kalabalık şehir. Diğer büyük şehirleri olarak, Roma Dönemi'nden kalma tarihi eserleriyle ünlü ve tarım merkezi olan Filibe şehri, Karadeniz kıyısında turizm ve liman şehirleri olan Varna ve Burgaz sayılabilir.
   Ülkenin dili Bulgarca, Rusça gibi Kiril alfabesiyle yazılıyor. Ama son dönemlerde Latin harfleriyle okunuşunun yazımını da kullanmaya başladılar. Bu nedenle internet'de yarısı Kiril harfleri, yarısı Latin harflerinden oluşan Bulgarca yazılara rastlamak mümkün. Elbette Bulgarca bilmiyorsanız Latin olanını anlamak zor oluyor ve Google Translate gibi çeviri programları da çeviremiyorlar.
   Bulgarca-Türkçe örnekler: "zdravey : merhaba, selam", "dobro utro : günaydın", "dobar den : iyi günler", "dovizhdane : hoşça kal", "kak si : nasılsın?", "kakvo praviş : ne yapıyorsun?", "dobre : iyi", "dobre li si? : iyi misin?", "dobre sım : iyiyim", "blagodarya : teşekkürler", "molya : lütfen", "obiçam te : seni seviyorum", "govorite li turski : Türkçe konuşuyor musunuz?", "govorite li angliyski : İngilizce konuşuyor musunuz?".
   Daha çok bilgi için: Wikipedia/Bulgarca ve Bulgarca-Türkçe sözlük adreslerine bakabilirsiniz.

   Bulgaristan tarihinde 7. yuzyilda Kubrat (Kurt) Han tarafından bugünkü Ukrayna topraklarında kurulan Büyük Bulgar Hanlığı önemlidir. Ardından 1018 yılına kadar süren Birinci Bulgar İmparatorluğu geliyor. Daha sonra Bizans'ın egemenliğine giren ülke, 1185'den 1396'ya kadar İkinci Bulgar İmparatorluğu'nu yaşıyor. O tarihten 1878'e kadar da Osmanlı İmparatorluğu'nun egemenliğinde geçiriyor. 1878-1946 arasını krallık olarak yaşayan Bulgaristan, 1990'a kadar Sovyet Varşova Paktı'na bağlı sosyalist yönetim tarafından idare ediliyor. O tarihten başlayarak aşamalı olarak sosyalist yönetimden ayrılan Bulgaristan en son 2007'de Avrupa Birliği üyesi oluyor.
   Yüzde sekseni Bulgarlar'dan oluşan ülkede şu an 750 bin civarında Türk, 400 bin kadar da Roman (Çingene) yaşıyor. Özellikle Komünist Bulgaristan'da 1984'de Jivkov tarafından Türklere karşı uygulanan asimilasyon yani zorla Bulgarlaştırma politikaları yüzünden 1989'da 320 bin Türk kaçarak ve zorla Türkiye'ye sığınmak zorunda kalıyor. Bunların arasında özellikle milli haltercimiz Naim Süleymanoğlu'nun 1986'da katıldığı Avustralya'daki Dünya Halter Şampiyonası'nda Türkiye Büyükelçiliği aracılığıyla Türkiye'ye iltica etmesi hafızalardadır.
   1990'da Jivkov'un ve komünist yönetimin düşmesi ardından Türkiye'deki Bulgaristan Türkleri'nin yarıya yakını geri dönüyorlar. Ama büyük bir çoğunluk İstanbul başta Marmara Bölgesi'nin kentlerinde yaşamını sürdürüyor.
   Bugün Bulgaristan serbest piyasa kurallarıyla yönetilen bir ülke. Tüm eski Sovyet Bloğu ülkeleri gibi 1990'larda aniden çöken komünizmin yerine kendiliğinden kurulan yerel yönetimlerde yolsuzluk ve yozlaşma ne yazık ki yaygın. Özellikle Avrupa'daki Türk işçilerinin karayoluyla dönüşü sırasında soygun ve gasplarla karşılaştığı bir ülke. Ayrıca son yıllarda Türkiye'de erkeklere yönelik evlenme vaatleriyle dolandırma da çok görülür oldu. Unutmayın sizi hayatında görmemiş hiç bir kadın aniden size aşık olmaz, hele de ısrarla telefon numarası ya da para istiyorsa bilin ki dolandırıcılar için çalışıyordur.
   Bulgaristan Trakya bölgemize yakın bir iklimde. Kışları soğuk, yazları sıcak geçen bir havası var. Ülkenin üçte biri ormanlarla kaplı. Pirin Dağı'nda yer alan 1300 yaşındaki Baikusheva Köknarı dünyanın yaşayan en eski ağaçlarından biri. Bulgaristan'ın en yüksek noktası olan 2925 metrelik Rila dağı aynı zamanda önemli bir kayak merkezi.
   Geleneksel Bulgar yemekleri Türklerle ortak. Örneğin yoğurt ve ayran gibi. Tarator bizde de yapılan yoğurtlu çorbaları. Banitsa ya da banika denilen üstü yumurtalı içi peynirli börek. Pogacha yani poğaça. İşkembe çorbası, kavarma dedikleri bizim kavurmamız, moussaka yani musakka, kuzu kebaplar, şiş köfteler isimleri azıcık değişse de bildiğiniz Türk yemekleri. Başlıca içkileri rakia dedikleri rakımız, Sakız Adası'ndan gelen mastika (sakız) ile yapılan %45 alkollü mastika ve nane likörü menta.
   Bulgarlar'ın en ünlü şarkıcılarından olan Slavi Trifonov'un sunduğu Slavi Show en çok izlenen eğlence programı (Okan Bayülgen ve Beyaz gibi). Ayrıca Gospodari Na Efira'da en çok izlenen komedi programı.
   2010'da ülkede 3.5 milyon internet kullanıcısı bulunuyor (nüfusun yarısı). Yüksek hızlı internet'de de Kore ve Romanya'dan sonra dünyada üçüncü sırada.


Rusya
Vintage

Güney Kore
BIGBANG

Güney Kore
TVXQ

Bulgaristan
Andrea

Lübnan
Haifa Wehbe

Özbekistan
Shahzoda

Yemen
Arwa

Bulgaristan
Emilia

Güney Kore
T-ARA

Moğolistan
Odnoo

Lübnan
Aline Khalaf

DunyaPOP

DunyaPOP sitesini Facebook'da izleyin!


InnoHosting - High Quality Web Hosting - 24x7 Chat + Phone Support - UK & USA - $4.99
~ w w w . D u n y a P o p . c o m ~

© 2011-2012 DunyaPop.com - Tasarım ve içerik: Selçuk