DunyaPOP.com - Dünya Pop Müzik Klipleri
Türk Silahlı Kuvvetleri, Mehmetçik VakfıBIGBANG

Arapça

Bulgar Çalga

Hintçe

Japon Pop

Kore Pop
BigBang
T-ARA
TVXQ

Moğolca

Özbekçe

Rusça
BIGBANG & G-Dragon
BIGBANG   BIGBANG Güney Kore'den G-Dragon, Taeyang, T.O.P, Daesung ve Seungri adlı şarkıcılardan oluşan Pop, hip hop, dance ve R&B grubu.
   2006 yılında kurulan grup adını "Big Bang Documentary" adlı Kore televizyon serisinden alıyor. Başta altı kişi yola çıkan grup ilk albümünü yayınlamadan önce Jang Hyun-seung'un ayrılmasıyla beş kişi olarak yoluna devam ediyor.
   2007'de ilk albümü "Bigbang Vol.1"i yayınlayan grup ayrıca, ilk EP'leri "Always" (Her Zaman) ve hit single'ları "Lies" (Yalanlar) ve hemen ardından "Hot Issue" (Sıcak Sayı) ile 2008'de "Stand Up" (Ayağa Kalk) 'la büyük başarı kazanıyorlar. O yıl başta "M.NET/KM Music Festival" tarafından verilen "En İyi Erkek Grup" ve "Yılın Şarkısı" dahil sayısız ödül kazanan grup "17. Seul Müzik Ödülleri"nde "Yılın Sanatçısı" ödülünün de sahibi oluyor.
   2008'de Japonya'da yayınladıkları "For the World" mini-albümüyle büyük başarı kazanan grup, aynı yıl Kore'de çıkardığı "Remember" (Hatırla) adlı ikinci albümlerinin 200bin kopya satmasıyla, 2008'de de "Yılın Sanatçısı" ödülüne kavuşuyor.
   2009'a üyelerinin solo albüm çalışmalarıyla başlayan grup, Nisan ayında 4 kızdan kurulu 2NE1 grubuyla "Lollipop" adlı düeti yayınlıyor. O tarihten sonra solo çalışmalar ve başta Japonya olmak üzere albüm ve konserlerle geçiren grup en son 2011'de "Tonight" (Bu Gece) EP'sini yayınlıyor. Tonight, Amerika iTunes Top 10 listelerine ilk kez girebilen Korece albüm olması ve Top 100'deki tek İngilizce-olmayan albüm olmasıyla ayrı bir başarı kazanıyor. Daha ilk haftadan 100bin kopya satan albümün ikinci single'ı "Love Song" da Youtube'da ilk iki günde 2 milyon izlenme oranına ulaşıyor.

   Grup üyeleri:
   G-Dragon (asıl adı Kwon Ji Yong), 18 Ağustos 1988 doğumlu. 2009'da solo albümü "Heartbreaker" ve 2010'da T.O.P'la birlikte "T.O.P" adlı albümleri yayınlıyor. Sayfanın aşağısında ikisinin de parçalarını dinleyebilirsiniz.
   Taeyang (asıl adı Dong Youngbae), 18 Mayıs 1988 doğumlu. Solo olarak 2008'de "Hot" adlı EP'sini ve 2010'da "Solar" albümünü yayınlıyor.
   T.O.P (asıl adı Choi Seung-hyun), 4 Kasım 1987 doğumlu. 2010'da G-Dragon'la birlikte "T.O.P" albümünü yayınlıyor.
   Daesung (asıl adı Kang Daesung), 26 Nisan 1989 doğumlu. Solo olarak çıkardığı single'lar dışında, 2008'de Cats adlı müzikalde, 2010'da "Sammy's Adventure: The Secret Passage" adlı filmin Korece seslendirmesinde ve 2011'de "What's Up" adlı dramada rol alıyor.
   Seungri (asıl adı Lee Seung-hyun), 12 Aralık 1990 doğumlu. 2008'de "Sonagi" ve 2009'da "Shouting" adlı müzikallerde, 2009'da "Why Did You Come to My House?" ve "Nineteen" adlı TV filmlerinde rol alıyor. 2011'de de "VVIP" adlı solo EP'sini yayınlıyor.

   Ülkemizde de çok büyük bir hayran kitlesine sahip olan BIGBANG ve özellikle G-Dragon'un Türk hayranları için www.korea-fans.com ve www.koreanturk.com sitelerine bakabilirsiniz.

   BIGBANG'in resmi (Official) Korece sitesi: ygbigbang.com
   Resmi Japonca sitesi: ygbigbang.jp
   Resmi Facebook sayfası: Facebook.com/BigBang
   Resmi Youtube kanalı: YouTube.com/Bigbang

(*) Bu yazıyı İngilizce Wikipedia'dan yararlanarak hazırladım. Eksik ve hatalarım olabilir. Benimle bağlantıya geçmek için sayfanın en altındaki İletişim linkini kullanabilirsiniz. Teşekkürler.
Selçuk

BIGBANG - Tonight (Bu Gece)

BIGBANG - Love Song (Aşk Şarkısı)

BIGBANG - Haru Haru (Günden Güne)

BIGBANG - Tell Me Goodbye (Bana Hoşçakal de)

BIGBANG - Let Me Hear Your Voice (İzin Ver Sesini Duyayım)G-Dragon - Heartbreaker (Kalpkıran)

G-Dragon - Breathe (Nefes)

G-Dragon & T.O.P - High High (Yükseğe Yükseğe)

G-Dragon & T.O.P - Baby Good Night (Bebeğim İyi Geceler)

T.O.P - Turn It Up

Rusya
Vintage

Güney Kore
BIGBANG

Güney Kore
TVXQ

Bulgaristan
Andrea

Lübnan
Haifa Wehbe

Özbekistan
Shahzoda

Yemen
Arwa

Bulgaristan
Emilia

Güney Kore
T-ARA

Moğolistan
Odnoo

Lübnan
Aline Khalaf

DunyaPOP

DunyaPOP sitesini Facebook'da izleyin!


InnoHosting - High Quality Web Hosting - 24x7 Chat + Phone Support - UK & USA - $4.99
~ w w w . D u n y a P o p . c o m ~

© 2011-2012 DunyaPop.com - Tasarım ve içerik: Selçuk