DunyaPOP.com - Dünya Pop Müzik Klipleri
Türk Silahlı Kuvvetleri, Mehmetçik VakfıT-ARA

Arapça

Bulgar Çalga

Hintçe

Japon Pop

Kore Pop
BigBang
T-ARA
TVXQ

Moğolca

Özbekçe

Rusça

T-ARA   T-ara (Türkçe okunuşu Tiara) yedi kızdan kurulu ve çok sevilen bir K-Pop grubu.

   K-Pop, Kore Pop müziğinin kısa yazılışı. Electropop, hip hop, pop, rock, ve R&B türlerinde şarkılardan oluşuyor. Genelde kız grubu ya da erkek grubu şeklinde oluşup, sonra dağılarak tek başlarına ya da yeni gruplar kurarak devam ediyorlar. En büyük dinleyici kitlesini kızlar ağırlıklı olmak üzere 13-24 yaş arası gençler oluşturuyor. Güney Kore dışında Japonya, Tayvan, Endonezya, Tayland, Çin ve Malezya'da büyük ilgi görüyor. Ayrıca müzik kanalları, Facebook ve Youtube gibi internet siteleri aracılığıyla da son üç senede Türkiye dahil dünyanın her köşesinden yeni hayranlar kazanıyor.

   Başta beş kızdan kurulan grup, 2009'da ilk şarkıları "Good Person"ı çıkardıktan sonra Jiae (Lee Ji Ae) ve Jiwon (Yang Ji Won) adlı üyelerinin ayrılmasıyla üç kişiye düşüyor. Bir ay içerisinde Boram (Jeon Bo Ram), Qri (Lee Ji Hyun) ve Soyeon (Park In Jung) 'un katılmasıyla altı kişi olarak "Lies" adlı single parçalarını çıkartıyorlar. Temmuz 2010'da yedinci üye Hwayoung (Ryu Hwa Young) gruba katılıyor.
   T-ara'da dönüşümlü bir liderlik sistemi uyguluyorlar. Her sene aralarında yaptıkları seçimle diğer bir grup üyesi lider seçiliyor. Bu da gruba yeni bir soluk katıyor.

   İlk albümleri "Absolute First Album" adıyla 29 Temmuz 2009'da piyasaya çıkıyor. "Bo Peep Bo Peep" ve "Like The First Time" single'ları bu albümün çıkış parçaları.
   Ocak 2010'da "Bo Peep Bo Peep" parçalarıyla ardarda üç ödül kazanıyorlar. Şubat ayında eski parçalarının yeniden düzenlenmiş halleri bulunan "Breaking Heart" adlı albümleri çıkıyor, "I Go Crazy Because of You" bu albümün çıkış parçası. Hemen ardından da ""I'm Really Hurt" adlı ikinci parçalarını çıkartıyorlar.
   23 Kasım 2010'da "Why Are You Being Like This" adlı video klipleri yayınlanıyor. Bunu 1 Aralık 2010'da çıkardıkları "Temptastic" adlı albümleri izliyor. Bu albümün çıkış parçası da "Yayaya" adlı şarkıları oluyor. "Why Are You Being Like This" ve "Yayaya" adlı parçaları onlara ödül kazandırıyor.
   1 Temmuz 2011'de "Roly Poly" adlı parçalarıyla tekrar müzik piyasasına dönüyorlar. Bu parça yayınladığı gün bir saat içinde tüm yerel kanallarda 1. sıraya yerleşiyor. Altta eklediğim videosunu izlerseniz siz de Koreliler'le aynı duyguları paylaşırsınız :) Bu parçanın 12 dakikalık uzun ve 3.5 dakikalık kısa iki sürümü bulunuyor. Merak edenler uzun olanına buradan bakabilir.
   Ağustos ayında "Roly-Poly in Copacabana" adıyla parçayı tekrar çıkartıyorlar. "Copacabana" 1980'lerin Seul'ünde, Jongno bölgesinde (Seul'un ticaret ve kültür merkezi. Önemli sinemalar, tiyatro ve müzik yerlerinin toplandığı yer) disko klüplerinde ünlü olan bir parça. 1978 tarihli parça Kylie Minogue gibi bir çok şarkıcının da tekrar seslendirdiği bir şarkı.
   T-ara parçada Eurodance figürleri kullanmış, bu da şarkıya yaza çok iyi uyan bir yenilik katıyor. 28 Eylül'de (yani 15 gün önce) Japon dinleyicilerine özel "Bo Peep Bo Peep" adlı şarkılarını tekrar çıkartıyorlar. Bu parça ve ikinci çıkardıkları "I Go Crazy Because of You"nun yeniden gözden geçirilmiş hali Japonya'da çok büyük başarı kazanıyor, kısa sürede haftalık listelerin bir numarasına yükseliyor.
   En son olarak "Black Eyes" adlı EP'lerini 27 Ekim'de piyasaya sürmeyi düşünen grup, "Temptastic" adıyla mini bir albümü de 30 Kasım'da çıkartacağını açıkladı.

   Grup üyeleri hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse;
   Borami 22 Mart 1986 doğumlu, grupta vokallik yapıyor.
   Qri, 12 Aralık 1986 doğumlu, vokal.
   Soyeon, 5 Ekim 1987 doğumlu, grubun asıl vokalisti
   Eunjung, 12 Aralık 1988 doğumlu (Qri ile aynı gün doğmuş), grupta lead vokalist, asıl rapçisi, lead dansçı. Asıl eğitimini oyunculuk üzerine yapmış.
   Hyomin, 30 Mayıs 1989 doğumlu, grubun şu anki lideri, lead vokalist, lead dansçısı ve rapçisi
   Jiyeon, 7 Haziran 1993 doğumlu, grupta vokalist ve asıl dansçı. Asıl eğitimi mankenlik ve oyunculuk üzerine yapmış.
   Hwayoung, 22 Nisan 1993 doğumlu, grupta rapçi ve alt vokalist.

   T-ara'nın resmi (Official) Korece sitesi: tara.ccment.com/tara
   Resmi Japonca sitesi: www.t-ara-official.com
   Facebook'da fan sayfası: facebook.com/tarakpop

(*) Bu yazıyı İngilizce Wikipedia T-ara maddesinden yararlanarak kendim Türkçe olarak yazdım. Kelime hataları olabilir. Eklemek istediğiniz ya da sormak istedikleriniz için sayfanın en altındaki İletişim'i kullanabilirsiniz. Selçuk.

T-ARA - Roly Poly

T-ARA - I Go Crazy Because of You

T-ARA - Ya Ya Ya

T-ARA - Bo Peep Bo Peep

T-ARA - Why Are You Being Like This

Rusya
Vintage

Güney Kore
BIGBANG

Güney Kore
TVXQ

Bulgaristan
Andrea

Lübnan
Haifa Wehbe

Özbekistan
Shahzoda

Yemen
Arwa

Bulgaristan
Emilia

Güney Kore
T-ARA

Moğolistan
Odnoo

Lübnan
Aline Khalaf

DunyaPOP

DunyaPOP sitesini Facebook'da izleyin!


InnoHosting - High Quality Web Hosting - 24x7 Chat + Phone Support - UK & USA - $4.99
~ w w w . D u n y a P o p . c o m ~

© 2011-2012 DunyaPop.com - Tasarım ve içerik: Selçuk